AB Lastik Etiketi

Enerji Verimliliği Eylem Planı'nın bir parçası olarak, AB lastik etiketi 1 Kasım 2012'de piyasaya sürüldü. Şu andan itibaren, motorlu taşıt lastikleri Avrupa Birliği dahilinde bu işaret ile donatıldı ve yakıt tüketimi, ıslak yol tutuşu ve yakıt tüketimi hakkında bilgi verdi. İlgili ürünün gürültü sınıflandırması. İlgili tüm bilgileri sizin için derledik.

Lastik etiketi, ayrı ayrı değerlendirilen üç farklı kategoriye ayrılmıştır.

1. Yuvarlanma Direnci

Bir lastiğin yuvarlanma direnci, aracınızın yakıt tüketimini doğrudan etkiler. Yuvarlanma direnci ne kadar düşük olursa, tükettiğiniz yakıt o kadar az olur. Bu kategorideki en iyi derece rengi yeşil olan "A" harfi, en az kırmızı "G" harfi. "D" harfi atanmadı. A'dan G'ye tüketim, 100 km boyunca her harfle 0,1l artar.

2. Islak Kavrama

Islak yollarda ıslak yollarda fren mesafesinin uzunluğu değerlendirilir. Değerlendirme yeşil "A" dan kırmızı "G" ye gider. Bununla birlikte, "D" ve "G" harfleri şu anda atanmamıştır. Değerlendirme 80 km / s hıza dayanmaktadır. A'dan F'ye, fren mesafesi her harfle artar.

3. Gürültü Emisyonu

Gürültü emisyonu, bir lastiğin sürüş sırasında ürettiği gürültü miktarıdır. Mutlak desibel değeri verilir. Değerler, resimde kulağın sağındaki çizgilerle temsil edilen üç derecelendirme sınıfına bölünmüştür. Çizgilerdeki karartma, daha yüksek lastik. Sürekli olarak 80 desibelden daha yüksek ses seviyesi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Yukarı git